0

Boj o německý střed

BERLÍN – Německo se rozhodlo. Hlasováním vyhnalo velkou koalici z kabinetu a poslalo sociální demokraty do politické propasti. Z kdysi hrdé SPD Gerharda Schrödera zbyly jen trosky. Navzdory jasnému vítězství pravého středu ani křesťanští demokraté (CDU) nevyšli z voleb beze šrámu. Zatímco však jejich ztráty byly jen mírné, jejich sesterská strana, bavorská CSU, zakusila debakl srovnatelný snad jen se sociálními demokraty.

Zdá se tedy, že SPD dopadla až na skalnaté dno, CSU zažívá volný pád a CDU se opotřebovává. Jasnými vítězi jsou Guido Westerwelle a jeho liberálové z FDP, za nimiž následují Levice a Zelení – všechny tyto strany dosáhly nejlepšího volebního výsledku v historii.

Skutečnost je však o něco složitější. Nejjasnějším vítězem je Angela Merkelová. Kancléřka hrála o mnoho, postavila se nepříznivému vývoji a vyhrála jackpot. Na rozdíl od její strany je teď ona sama silnější než kdykoliv dříve. Dočkáme se tedy nové Merkelové – kancléřky, která se vymanila z pout SPD ve vládní koalici a nyní bude rozhodnější, více orientovaná na reformy a ochotnější podstupovat politická rizika?

Nesázejte na to. Merkelová se v posledních parlamentních volbách jen o vlas vyhnula politickému zapomnění, když CDU přijala za svůj tržní radikalismus a v roce 2005 s ním vyšla do voleb. Poté se však objevil její nečekaný zachránce v podobě tehdejšího sociálně demokratického kancléře Gerharda Schrödera, po jehož divokém vystoupení ve volební večer spadla Merkelové kancléřská funkce do klína.