0

Dieta pro americkou centrální banku

LONDÝN – Když Senát USA potvrdil opětovné jmenování Bena Bernankeho předsedou Federálního rezervního úřadu, trhy po celém světě si oddychly. Z hlediska finanční stability se jednalo o správné rozhodnutí; změna na vrcholném postu by uvrhla v pochybnost odhodlání Fedu reagovat na krizi s rozhodností – jakož i jeho dlouhodobou věrnost nízké inflaci.

Bernankeho výkon za poslední dva roky si vysloužil vřelou chválu a tím posledním, co svět potřeboval v okamžiku, kdy globální ekonomika je stále velmi choulostivá, byl vleklý politický boj o ovládnutí americké měnové politiky.

Nicméně 30 senátorů hlasovalo proti Bernankemu. Z jisté části může jít o politikaření, ale Bernankeho jmenoval prezident George W. Bush a proti jeho opětovnému jmenování se zvedly i jiné hlasy, jak demokraté, tak nezávislí.

Argumentace proti Bernankemu se opírala zčásti o jeho výkon před krizí. Nebyl snad skalním vyznavačem „Greenspanova konsenzu“, který mínil, že úkolem Fedu není mít se na pozoru před bublinami, ať už cen aktiv nebo úvěrů, a že by se měl omezovat na úklid, který přichází až poté?