1

Škodlivý mýtus o světě bez drog

VÍDEŇ – Jednání o drogách na vysoké úrovni během summitu Organizace spojených národů ve Vídni minulý týden vyšla naprázdno. Přestože 25 zemí oficiálně deklarovalo podporu prověřených postupů, jako je výměna jehel a prevence předávkování, výsledkem summitu bylo rozředěné politické prohlášení, které neuznalo zásadní ponaučení, která jsme si za poslední desetiletí odnesli.

Odmítnutí zahrnout do prohlášení slova „harm reduction“ čili „minimalizace negativ“ vychází podle všeho spíš z ideologie než z vědeckého poznání, navzdory jasným důkazům, že výměna jehel a substituční léčba zachraňují uživatelům život a chrání je před zhoubnými infekcemi.

Ti, kdo obhajují minimalizaci negativ, uznávají, že drogy jsou odjakživa součástí lidských dějin a snaží se zmírňovat škody způsobené jejich výrobou a užíváním. Proti tomuto přístupu se staví hlasitá skupinka odpůrců, která jej vatikánským výrazivem nálepkuje jako činy jdoucí proti „proti životu“.

Ti, kdo usilují o marný cíl „světa bez drog“, odmítají připustit prokázané přínosy minimalizace negativ. Jenže důkazy proti „válce proti drogám“ jsou drtivé: věznice přetékající nenásilnými drogovými delikventy, miliardy dolarů utracené za vojenské zásahy, které mají potlačovat produkci, a přesto se dostupnost nezákonných drog zvětšuje a ceny klesají, a rostoucí výskyt HIV v bývalém Sovětském svazu a některých částech Asie.