7501330446f86f380e0eb224_pa3637c.jpg

Falešný příslib zelených pracovních míst

KODAŇ – Od nutnosti reagovat na „generační výzvu“ změny klimatu už se politická rétorika odtáhla. Investice do technologií alternativních energií, například sluneční a větrné, už se neprotlačují na základě environmentálních důvodů. Namísto toho slyšíme o údajných ekonomických přínosech, především o příslibu takzvaných „zelených pracovních míst“. Ty však bohužel neodpovídají ekonomické realitě.

Centrum Kodaňského konsenzu požádalo Gürcana Gülena, zkušeného ekonoma zaměřeného na energetiku z Centra pro ekonomii energetiky při Ústavu geologie ložisek nerostných surovin Texaské univerzity v Austinu, aby posoudil „stav vědeckého poznání“, o něž se opírají definice, měření a prognózy tvorby zelených pracovních míst. Gülen došel k závěru, že tvorbu pracovních míst „nelze obhajovat jako další přínos“ dobře míněných zelených politik. Vždyť počet pracovních příležitostí, jež tyto politiky vytvářejí, pravděpodobně přinejmenším vyvažují počty pracovních míst, které ničí.

Na povrchu se tvorba zelených pracovních míst zdá přímočará. Zprovozňování většího počtu větrných turbin a solárních panelů vytváří poptávku po větším počtu stavbařů, techniků, obchodníků a odborných zaměstnanců. Ejhle: investicemi do zelených politik nejenže pomáháme klimatu, ale také snižujeme nezaměstnanost. Právě to je jádrem mnoha studií, jež politici nadšeně citují. V čem se tedy tyto analýzy mýlí?

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/eWDb4lccs