0

Padlý faraon

Egyptské hnutí Kifája si ve své opozici k režimu prezidenta Husního Mubáraka přisadilo vydáním rozsáhlé zprávy, která se odvažuje uvádět jména a podrobně líčit korupci mezi vůdci země. V dlouhé historii Egypta se ještě nikdy nic nevyrovnalo tomuto vyvěšení nejšpinavějšího prádla země.

Čin Kifáji je obzvlášť smělý během tvrdé vládní kampaně, která má připravit půdu pro nástupnictví Mubárakova syna Gamála. Nedávný zákon například nařizuje potrestat každého, kdo šíří zvěsti, že příštím prezidentem má být Gamál.

Korupce v Egyptě, stejně jako v ostatních arabských státech, je tak rozsáhlá, že podrývá možnost hospodářského rozvoje, vyšší životní úrovně, svobodných médií, nezávislých soudů a demokracie. Egyptská politická elita, obávající se kritických zpráv v mediích, porážky v čestných volbách, ba dokonce uvěznění, upřednostňuje současný režim a staví se proti všem zásadnějším reformám.

Právě to je hlavní téma zprávy nazvané Korupce v Egyptě: Nehybný temný mrak. Jestliže je systém zkorumpovaný shora a jestliže jediná cesta, jak obyčejní lidé mohou jednat s vládou, vede skrze úplatky, říká zpráva, bude panovat neefektivita a lidé se budou podvádět navzájem. Jediným způsobem, jak tento bludný kruh rozetnout, je změnit režim.