Režimu Sadáma Husajna zvoní hrana.

Vláda teroru Saddáma Husajna pomalu končí. Jeho baasistická vláda ovšem neztrácí síly sama. S příhodnou ironií se s ní hroutí i Organizace spojených národů.

Možná že nevymizí celá OSN. Ty části, které se věnují ,,konání dobra" (tj. administrativy udržující mír v oblastech s nižším rizikem, bojující proti AIDS a malárii nebo ochraňující děti) zůstanou zachovány. Do výšky se tyčící mluvka při East River v New Yorku bude také klábosit dál. Co se ale rozplynulo s neochotou Rady bezpečnosti použít síly k naplnění vlastních rezolucí o iráckém držení zbraní hromadného ničení, byla po desítky let živená představa, že OSN je základem světového řádu.

Při prosívání sutin války za osvobození Iráku bude třeba uchovat - abychom lépe rozuměli - intelektuální trosky liberální ješitnosti myšlenky, že bezpečnost budou skrze mezinárodní právo vykonávat mezinárodní instituce.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/MHfoNDB/cs;