Pád hypervelmoci

Pozorně v současnosti naslouchejte Izraelcům a Jihokorejcům. To, na co poukazují, je úplný tektonický posun v mezinárodní soustavě: posun od jednopólového k vícepólovému světu.

Izraelci znovu objevují Evropu. Intuitivně cítí, že už nemohou spoléhat na absolutní bezpečnostní záruku v podobě kombinace aktivní a pasivní podpory ze strany Spojených států. Válka v Libanonu, pro Izrael tak frustrující, tuto jemnou proměnu urychlila. Evropa a její různé kontingenty tu teď hrají přední úlohu v úsilí dát věci dohromady.

Životní pojistkou Izraele samozřejmě zůstává Amerika, avšak izraelští diplomaté, ne-li izraelská společnost, začínají za zásadní považovat rozšíření a diverzifikaci diplomatických aliancí. Čtyřka (USA, Rusko, Evropská unie a Organizace spojených národů) bývala pokládána za „Jednoho plus tři,“ ale to už neplatí. Evropa a Rusko už se nepovažují za druhořadé hráče, protože je USA potřebují, o Izraeli ani nemluvě.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/p83g8Tp/cs;