Pět let finanční nereformy

STANFORD – Pět let poté, co zhroucení Lehman Brothers vyvolalo největší globální finanční krizi od dob Velké hospodářské krize, nadměrné bankovní sektory otřásly hospodářstvím v Irsku, na Islandu a Kypru. Banky v Itálii, Španělsku i jinde neposkytují dostatek úvěrů. Čínský úvěrový flám se láme v kocovinu. Krátce, světová finanční soustava zůstává nebezpečná a dysfunkční.

Ještě horší je, že navzdory rokům debat se dosud nezformoval žádný konsenzus nad podstatou problémů finanční soustavy. A to podle všeho odráží politickou moc bank.

Britský ministr obchodu Vince Cable například nedávno obvinil regulátory Bank of England, jež označil za „kapitálový Tálibán“, že zdržují hospodářské oživení země, jelikož banky zatěžují přehnanými břemeny. Cable zřejmě věří lobbistům bank, když prohlašují, že budou-li banky nuceny „držet víc kapitálu,“ utrpí poskytování půjček a růst.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/0dWrayD/cs;