Odvěké schizma

Nejsvětější dny křesťanství s sebou vždy přinášejí nové spory mezi římským katolicismem a ruskou ortodoxií, mezi prvním Římem a třetím Římem. Tyto Velikonoce nejsou téměř v ničem odlišné. Nové je letos to, že bouře, jež v těchto dnech zuří, se snesla z čistého nebe.

Loni ruský patriarcha Aleksej požehnal moskevské návštěvě dívčího katolického sboru z kláštera sv. Danilova. Nedlouho poté došlo k čemusi dalece významnějšímu: patriarcha zvedl úroveň zastoupení pravoslavné církve při ekumenické bohoslužbě, svolané papežem Janem Pavlem II. na 24. ledna do Assisi. Po ní měl do Moskvy zavítat vysoký vatikánský duchovní - předseda Pontifikální rady pro šíření křesťanské jednoty kardinál Walter Kasper, který v loňském roce významně pomáhal při organizaci papežské cesty na Ukrajinu, do Kazachstánu a Arménie. Pozvání pro papeže k návštěvě Moskvy (dávný sen Jana Pavla II.) se zdálo nadosah.

Slibně se rozvíjející důvěra byla zmařena, když Vatikán oznámil svůj plán na reorganizaci katolických struktur v zahraničí, včetně Ruska. V Moskvě měla být vytvořena římskokatolická arcidiecéze v čele s kardinálem nebo arcibiskupem. Ze čtyř dalších apoštolských obvodů se měly stát diecéze. Podle tiskového mluvčího Vatikánu, dr. Joaquína Navarro-Vallse měly tyto změny ,,dát katolickým věřícím větší možnosti".

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/IGMdhfw/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.