808b080446f86f08102a7300_m5079c.jpg

Blížící se inflační rozkol v eurozóně

CURYCH – Diskuse v Radě ředitelů Evropské centrální banky, která se má sejít 7. dubna, se začnou vyostřovat. Riziko, že rostoucí inflace v rozvíjející se Asii by se mohla přelít do Evropy, postaví inflační jestřáby uvnitř banky proti těm, kdo upřednostňují co nejrychlejší návrat k plné zaměstnanosti. Ještě větší rozbroje však může způsobit obnovený střet národních zájmů v době, kdy se míry inflace uvnitř eurozóny rozcházejí.

Skrytou příčinou této divergence je mnohem větší role dovozu z Číny a dalších východoasijských rozvíjejících se ekonomik v německé či belgické ekonomice než v ekonomikách jihoevropských zemí. Například německý dovoz z Číny dosáhl v roce 2009 celkové hodnoty zhruba 63 miliard, což se téměř rovnalo dovozu z Francie, Řecka, Itálie, Portugalska a Španělska dohromady. A obchodní význam Číny vyjádřený jako podíl HDP je pro Německo téměř dvakrát větší než pro kteroukoliv z výše uvedených zemí.

Kromě tohoto rozdílu v relativní velikosti dovozu je také cenový efekt konkurence nízkonákladového dovozu v německé konkurenční maloobchodní krajině mnohem větší než v tradičnějších a nekonkurenceschopných maloobchodních systémech Itálie nebo Řecka.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/pgGxbhVcs