0

Podzimní kocovina eurozóny

NEW YORK – Po létě, během něhož Evropané zapomněli na své strasti a opalovali se na pláži, přišel čas na konfrontaci s realitou. Zásadní problémy eurozóny totiž zůstávají nevyřešené.

Za prvé je pravda, že záchranný balík v objemu bilionu dolarů zabránil okamžitému státnímu bankrotu Řecka a rozpadu eurozóny. Nyní se však úroková rozpětí u suverénních dluhopisů v zemích na okraji eurozóny vrátila na úroveň, kterou měla v květnu na vrcholu krize.

Za druhé se zfušovaná sada finančních „zátěžových testů“ snažila přesvědčit trhy, že evropské banky potřebují čerstvý kapitál pouze ve výši 3,5 miliard eur. Dnes však pouze anglo-irské banky mohou mít kapitálovou „díru“ ve výši plných 70 miliard eur, což vyvolává vážné obavy o skutečné zdraví irských, španělských, řeckých a německých bank.

A konečně platí, že dočasné zrychlení růstu v eurozóně ve druhém čtvrtletí pozvedlo finanční trhy a euro, avšak nyní je zřejmé, že toto zlepšení bylo jen přechodné. Ve všech zemích na okraji eurozóny HDP buďto stále klesá (Španělsko, Irsko a Řecko) nebo roste jen neznatelně (Itálie a Portugalsko).