Chris Van Es

Společenství eura v představách

NEW HAVEN – Možnému rozpadu eurozóny se přikládá velký význam – zřejmě až příliš velký. Mnozí jsou přesvědčeni, že takový rozpad – kdyby třeba Řecko odstoupilo od eura a znovu zavedlo drachmu – by představoval politické selhání, které by v posledku ohrozilo stabilitu Evropy. Bez příkras to loni v říjnu vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová v projevu před Bundestagem:

„Nikdo by neměl spoléhat, že další půlstoletí míru a prosperity v Evropě je zaručené. Není tomu tak. Proto říkám: Jestliže neobstojí euro, neobstojí Evropa. To se nesmí stát. Máme historickou povinnost všemi rozumnými prostředky, jež máme k dispozici, chránit sjednocování Evropy započaté před více než padesáti lety našimi předky po staletích nenávisti a krveprolití. Nikdo z nás nedokáže předvídat důsledky našeho případného neúspěchu.“

Od počátku renesance v polovině 15. století zažila Evropa více než 250 válek. Hlasité vyjádření obav o zachování smyslu pro společenství, z něhož se Evropa těší už padesát let, tedy není nepochopitelné panikaření.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CIOK8sy/cs;