Euro přichází

Úplné nahrazení jedné oběžné měny druhou se stává zřídkakdy. Když se tak stane, vyvstanou rozsáhlé problémy, související s ekonomickou koordinací a spoluprácí veřejnosti. V obou ohledech – novota a nesnáz – je zavedení bankovek a mincí euro na začátku roku 2002 unikátní záležitostí, jelikož to nebude jedna, nýbrž dvanáct měn, které budou najednou vystřídány, v ekonomii čítající přes 300 milionů lidí. Jak může být zajištěn úspěch tohoto nevídaného projektu a co to bude obnášet? Na té nejjednodušší úrovni bude zevedení eura obnášet fakt, že dostatek peněz – počáteční zásoby 14,5 miliard bankovek v hodnotě kolem 642 miliard eur – by měl být k dispozici 1. ledna 2002. Banky, bezpečnostní firmy, maloobchodníci a peněžní automaty musí být dobře připraveny již v počátečním stadiu. Celý proces pak musí být doprovázen kampaní, informující širokou veřejnost a připravující profesionální obchodníky. Nakonec je potřeba vydat sérii právních a organizačních opatření, aby se zajistil jak úspěch změny peněz, tak budoucí bezproblémový oběh bankovek a mincí euro. Aby byl poskytnut dostatek času na přípravu všem zainteresovaným, byla logistika zavedení bankovek a mincí euro do oběhu připravena s velkým předstihem. Evropská centrální banka se přitom zaměřila na včasnou produkci bankovek a na technickou organizaci přeměny. Během druhé poloviny roku 1999 probíhaly intenzivní diskuze, zahrnujíce Radu ECOFIN (včetně ministrů financí Evropské unie), národní centrální banky a Evropskou centrální banku, které vedly k vytyčení následujících cílů: · Členské státy, které jsou zahrnuty v euro zóně, se budou snažit zajistit, aby převážná část transakcí v hotovosti byla prováděna v měně euro během čtrnácti dnů od 1. ledna 2002; · Období pro stažení starých bankovech a mincí bude trvat od čtyř týdnů do dvou měsíců; členské státy by měly změnu starých bankovek a mincí po této lhůtě usnadnit; · Finanční instituce, bezpečnostní firmy pro převoz peněz a maloobchodníci budou předem vybaveni euro bankovkami a mincemi někdy před 1. lednem 2002, to proto, aby v prvních dnech roku bylo v oběhu dostatečné množství hotovosti; · Aby se občané lépe seznámili s novými mincemi a aby byla usnadněna přeměna, členské státy dají veřejnosti na požádání k dispozici omezenou částku mincí – zvlášť zranitelné části polulace- ne však před druhou polovinou prosince roku 2001. Avšak, jak bude ještě vysvětleno, euro bankovky nebudou veřejnosti k dispozici před 1. lednem 2002. Naplňujíce dohodu týkající se těchto otázek, vydala Řídící rada Evropské centrální banky obecné pokyny k regulaci „předvybavení“ finančních institucí euro bankovkami a mincemi, jak a kdy mají tyto instituce zaplatit za „předem poskytnutou“ měnu a jak krýt rizika související s transakcemi. Tyto obecné pokyny byly následně vyladěny na národní úrovni, aby tak reflektovaly místní podmínky.
http://prosyn.org/OZS5T8P/cs;
 1. Sean Gallup/Getty Images

  Angela Merkel’s Endgame?

  The collapse of coalition negotiations has left German Chancellor Angela Merkel facing a stark choice between forming a minority government or calling for a new election. But would a minority government necessarily be as bad as Germans have traditionally thought?

 2. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.

 3. A GrabBike rider uses his mobile phone Bay Ismoyo/Getty Images

  The Platform Economy

  While developed countries in Europe, North America, and Asia are rapidly aging, emerging economies are predominantly youthful. Nigerian, Indonesian, and Vietnamese young people will shape global work trends at an increasingly rapid pace, bringing to bear their experience in dynamic informal markets on a tech-enabled gig economy.

 4. Trump Mario Tama/Getty Images

  Profiles in Discouragement

  One day, the United States will turn the page on Donald Trump. But, as Americans prepare to observe their Thanksgiving holiday, they should reflect that their country's culture and global standing will never recover fully from the wounds that his presidency is inflicting on them.

 5. Mugabe kisses Grace JEKESAI NJIKIZANA/AFP/Getty Images

  How Women Shape Coups

  In Zimbabwe, as in all coups, much behind-the-scenes plotting continues to take place in the aftermath of the military's overthrow of President Robert Mugabe. But who the eventual winners and losers are may depend, among other things, on the gender of the plotters.

 6. Oil barrels Ahmad Al-Rubaye/Getty Images

  The Abnormality of Oil

  At the 2017 Abu Dhabi Petroleum Exhibition and Conference, the consensus among industry executives was that oil prices will still be around $60 per barrel in November 2018. But there is evidence to suggest that the uptick in global growth and developments in Saudi Arabia will push the price as high as $80 in the meantime.

 7. Israeli soldier Menahem Kahana/Getty Images

  The Saudi Prince’s Dangerous War Games

  Saudi Arabia’s Crown Prince Mohammed bin Salman is working hard to consolidate power and establish his country as the Middle East’s only hegemon. But his efforts – which include an attempt to trigger a war between Israel and Hezbollah in Lebanon – increasingly look like the work of an immature gambler.