0

Euro v desátém roce života

PALO ALTO – Začátek roku 2009 se nadlouho zapíše do paměti kvůli děsivým ekonomickým zprávám a kontroverzním hospodářským politikám prakticky ve všech zemích. Připadá na něj také 10. výročí eura, společné měny, která v ekonomické a finanční oblasti úžeji stmeluje několik stamilionů Evropanů. Vyplatí se pozastavit se a připomenout si jednak tuto pozoruhodnou událost, jednak dopady, jež má existence eura na současnou globální krizi.

Euro bylo v lednu 1999 spuštěno na základě spletitého souboru ekonomických, finančních, politických a historických důvodů. Jednalo se o třešničku na dortu velkého plánu vybudovat užší hospodářské a politické vazby, jejž po druhé světové válce formovala řada lídrů motivovaných vzpomínkou na hrůzy světových válek, které se v předchozím půlstoletí v Evropě zrodily a Evropu pohltily.

Před deseti lety obestíraly spuštění eura vážné obavy. Vzdají se lidé svých starých národních měn a budou euro používat? Udrží si hodnotu vůči dolaru? (Euro začalo na 1,18 dolaru, pak se brzy propadlo na téměř 0,80 dolaru, ale později šlo nahoru, přičemž vrcholu dosáhlo v letech 2007 až 2008 na hodnotě bezmála 1,60 dolaru, než opět kleslo na asi 1,30 dolaru.)

Když skupinu individuálních měn nahradí měna jednotná, tak jako euro nahradilo francouzský frank, italskou liru, španělské peso a další měny, má to dva základní přínosy: nižší transakční náklady a vyšší transparentnost.