0

Euro do nepohody

BRUSEL – Euro oslavuje desáté výročí svého vzniku na pozadí nejsložitějších hospodářských poměrů od svého zrodu. Finanční bouře, která se přihnala ze Spojených států, a nástup vážného ekonomického poklesu staví před Evropu bezprecedentní výzvy.

Euro tváří v tvář největší zkoušce ve své dosavadní historii ani zdaleka nesměřuje ke katastrofě, jak před deseti lety předpovídal ekonom poctěný Nobelovou cenou Milton Friedman. Právě naopak, evropská Hospodářská a měnová unie (HMU) se v těchto bouřlivých časech ukazuje jako významná výhoda.

Pochybovači by si měli připomenout, že samotné euro se zrodilo z krize. Myšlenka jednotné měny byla počata jako odpověď na otřesy poválečné éry – dvoucifernou inflaci, vysokou nezaměstnanost a spekulativní útoky na libru, liru a francouzský frank. Právě krize Evropského měnového systému vyústila v zavedení eura k 1. lednu 1999.

Během deseti krátkých let euro způsobilo v globálním ekonomickém prostředí revoluci, neboť se pozvedlo do postavení druhé světové měny a konkuruje dolaru jako prostředek mezinárodního obchodu a finančnictví. HMU je v současnosti největší trh na světě a nepřestává růst. S přístupem Slovenska k 1. lednu zahrnuje euro 16 států a 329 milionů občanů.