Euro & dolar

PAŘÍŽ: Resignace Oskara Lafontaina přinesla euru jen krátký oddechový čas. Jeho oslabování bude samozřejmě pokračovat. Jestliže se budou věci vyvíjet, jak se vyvíjejí, pak se euro brzy znehodnotí na úroveň menší, než je jedno euro za dolar. To je veledůležitý moment, plný symboliky: během jen několika málo krátkých měsíců po svém zrození se “silné” euro, jenž prorokovali jeho architekti, samo transformovalo v euro “slabé”.

Staré rány všeho druhu se dozajista znovu otevřou, jestliže euro padne tak brzy. Mnoho evropských komplexů z pocitu méněcennosti ve vztahu k Americe, o kterých se předpokládalo, že budou s příchodem eura navždy rozptýleny, se mohou velice snadno znova objevit. V Paříží roste přesvědčení, že Washington musí být přinucen stabilizovat směnné kursy mezi hlavními měnami, a především směnný kurs euro/dolaru.

Stačí ale nahradit euro francouzským frankem a dolar německou markou, a diskuse pojednou silně připomíná známé déja vu. A tak každého nakonec napadne stará známá pravda, že mnoho Evropanů snad úmyslně zapomíná. Stejně jako silný frank, kdysi zvaný frank-pevnost devadesátých let, neříkal, jak byla Francie doopravdy ekonomicky silná, tak i silné euro by se nemělo rovnat pojmu rostoucí moci Evropy. Směnný kurs je cenou, a nikoliv skórem posledního gemu Světového poháru. A jako jiné ceny, i euro musí někdy růst, jindy klesat, vše dle potřeb trhu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/Nynyfjg/cs;
 1. China corruption Isaac Lawrence/Getty Images

  The Next Battle in China’s War on Corruption

  • Chinese President Xi Jinping knows well the threat that corruption poses to the authority of the Communist Party of China and the state it controls. 
  • But moving beyond Xi's anti-corruption purge to build robust and lasting anti-graft institutions will not be easy, owing to enduring opportunities for bureaucratic capture.
 2. Italy unemployed demonstration SalvatoreEsposito/Barcroftimages / Barcroft Media via Getty Images

  Putting Europe’s Long-Term Unemployed Back to Work

  Across the European Union, millions of people who are willing and able to work have been unemployed for a year or longer, at great cost to social cohesion and political stability. If the EU is serious about stopping the rise of populism, it will need to do more to ensure that labor markets are working for everyone.

 3. Latin America market Federico Parra/Getty Images

  A Belt and Road for the Americas?

  In a time of global uncertainty, a vision of “made in the Americas” prosperity provides a unifying agenda for the continent. If implemented, the US could reassert its historical leadership among a group of countries that share its fundamental values, as well as an interest in inclusive economic growth and rising living standards.

 4. Startup office Mladlen Antonov/Getty Images

  How Best to Promote Research and Development

  Clearly, there is something appealing about a start-up-based innovation strategy: it feels democratic, accessible, and so California. But it is definitely not the only way to boost research and development, or even the main way, and it is certainly not the way most major innovations in the US came about during the twentieth century.

 5. Trump Trade speech Bill Pugliano/Getty Images .

  Preparing for the Trump Trade Wars

  In the first 11 months of his presidency, Donald Trump has failed to back up his words – or tweets – with action on a variety of fronts. But the rest of the world's governments, and particularly those in Asia and Europe, would be mistaken to assume that he won't follow through on his promised "America First" trade agenda.