Nová politická agenda Evropské unie

VÍDEŇ/BUKUREŠŤ: Již pouhý měsíc po kolínském evropském summitu se začínají rýsovat historické obrysy této schůzky. Kolínský summit byl milníkem nejen proto, že se na něm členské země dohodly na nové bezpečnostní a obranné politice. Zdá se mi spíše, že tato schůzka předznamenala přerod celé agendy Evropské unie, a to na úrovni jak strategické, tak politické.

V „Prohlášení o upevnění všeobecné evropské bezpečnostní a obranné politiky“ se členské země Evropské unie dohodly na ustavení nových stálých bezpečnostních institucí v Bruselu, jako jsou civilní Politicko-vojenská komise nebo armádní Vojenská komise. Také Dohoda o stabilitě na Balkánském poloostrově, která je prvním krokem k přijetí balkánských států do Unie, je jen dalším důkazem, že členské země jsou odhodlány převést slova v činy.

Touto dohodou se vlády členských zemí přiblížily k definování budoucích vnějších hranic Evropské unie: Unie by se tedy měla rozšířit nejen o deset zemí střední a východní Evropy, ale také o země na západním Balkáně. Jde o vysoce významné rozhodnutí, a to nejméně ze čtyř důvodů.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/S11mWf5/cs;