Vlak z Evropy do Istanbulu

Islámský a neislámský svět se teď vůči sobě nacházejí v začarovaném kruhu nenávisti, která umírněnce na obou stranách přesvědčuje o tom, že kulturní a politická propast je příliš široká na to, aby se dala přemostit. Tato fatalistická vize je skutečně tragická a mohlo by se stát, že přijde den, kdy se opravdu naplní. V tomto kontextu dostává evropské handrkování nad možným členstvím Turecka v Evropské unii zvláštní význam pro celý svět.

O členství Turecka v EU se bude jednat v prosinci na kodaňském summitu Evropské unie. O možném členství Turecka v Evropském společenství, tedy dnešní Evropské unii, vede Západní Evropa nezávazné diskuse už od šedesátých let. Žádné praktické kroky ke členství však dosud podniknuty nebyly, neboť Evropa pravidelně - a po právu - tvrdila, že Turecku se nepodařilo splnit řadu podmínek ke členství, zvláště v oblasti dodržování lidských práv a právního řádu.

Za těmito konkrétnostmi se však skrývá mnohem obecnější obava - totiž to, zda je Evropa vůbec ochotna přijmout islámské Turecko pod svá evropská křídla, ať už podmínky splněny jsou nebo ne. Protiislámské smýšlení má v Evropě hluboké kořeny, v nichž se odráží tisíc let nepřátelství, válek a kulturních střetů. Řada Turků se domnívá, že odepření vstupu jejich země do EU nemá nic společného s politikou ani institucemi, nýbrž s trvalou nevraživostí Evropy vůči islámské společnosti.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xmP2QAx/cs;