Globální mise EU

Oslavám 50. narozenin Evropské unie v některých kruzích vévodil pesimismus, což je škoda. Stísněnost ohledně budoucnosti EU je samozřejmě pochopitelná, zejména kvůli nejistotě, která obklopuje snahy o oživení Ústavní smlouvy. Evropský projekt ale je obrovský úspěch, nejen pro Evropu, ale pro celý svět.

Evropané by neměli být zdrceni srovnáními růstu HDP v Evropě a řekněme ve Spojených státech. Samozřejmě, Evropa čelí velkým výzvám při zdokonalování své hospodářské unie, včetně potřeby snížit nezaměstnanost a oživit dynamiku ekonomiky. Avšak třebaže HDP na hlavu v USA roste, většině Američanů se dnes daří hůř než před pěti lety. Ekonomika, která rok za rokem nechává většinu svých obyvatel v horší situaci, nepředstavuje úspěch.

Nejpodstatnější je, že úspěch EU by se neměl poměřovat jen podle konkrétních součástí legislativy a regulací ani podle prosperity, již hospodářská integrace přinesla. Vždyť hybnou motivací zakladatelů EU byl trvalý mír. Hospodářská integrace, doufalo se, povede k lepšímu porozumění, opřenému o bezpočet styků, jež z obchodování nevyhnutelně pramení. Vyšší vzájemná závislost zajistí, že konflikt bude nemyslitelný.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/bFWhuNd/cs;