6

Etika internetového pirátství

PRINCETON – Loni jsem sdělil jedné kolegyni, že do předmětu, který vyučuji, zařadím také internetovou etiku. Navrhla mi, abych si přečetl nedávno vydanou antologii o počítačové etice – a v příloze svého e-mailu mi celou tuto publikaci poslala.

Měl jsem odmítnout číst pirátský výtisk knihy? Skutečně jsem obdržel kradené zboží, jak tvrdí zastánci přísnějších zákonů proti internetovému pirátství?

Kdybych ukradl něčí knihu staromódním způsobem, budu já tuto knihu mít, zatímco původní vlastník ji už mít nebude. Já na tom budu lépe a on hůře. Když lidé používají pirátské výtisky knih, jsou na tom často hůře vydavatel a autor – přicházejí totiž o výdělek z prodeje této knihy.

Kdyby mi však kolegyně tu knihu neposlala, byl bych si ji vypůjčil v univerzitní knihovně. Ušetřil jsem si tedy čas a zdá se, že na tom nikdo netratil. (Zvláštní je, že se kniha s ohledem na téma neprodává v digitální formě.) Z mého rozhodnutí dokonce měli jiní lidé prospěch: kniha fyzicky setrvala na regálu v knihovně a byla dostupná jiným uživatelům.