0

Věčný život amerických megabank

WASHINGTON, DC – Světová ekonomika naráží na vážný problém: největší banky ve Spojených státech jsou stále „příliš velké, než aby padly“, což znamená, že pokud se jedna anebo několik z nich dostane do vážných potíží, spasí je zásah vlády – jelikož důsledky nečinnosti by byly příliš děsivé.

Tento problém se všeobecně uznává, a to nejen mezi úředníky, ale i samotnými bankéři. Vlastně existuje téměř jednohlasná shoda, že náprava této věci je významnou politickou prioritou. Že „velikost znemožňující krach“ musí skončit, zdůrazňuje dokonce i Jamie Dimon, mocný šéf velmi velké JP Morgan Chase.

Návrh Obamovy vlády jak s „velikostí znemožňující krach“ skoncovat – jímž se teď začal zabývat Kongres USA – bohužel fungovat nebude.

Aktuálním centrem legislativní pozornosti je návrh finanční reformy od senátora Christophera Dodda, který prošel bankovním výborem senátu a pravděpodobně se bude brzy probírat v senátním plénu. Doddův legislativní návrh by vytvořil „nápravný orgán“, což by znamenalo vládní agenturu se zákonnou pravomocí přebírat selhávající finanční ústavy a ukončovat jejich činnost.