Nekonečná íránská jaderná krize

Írán bude nadále obohacovat uran, ať už se americkým prezidentem stane republikán nebo demokrat. Spojené státy se zároveň budou stavět proti jakémukoli íránskému jadernému programu, i civilnímu, protože ten by přispěl ke stabilitě teheránského režimu. Vztahy mezi USA a Íránem tak zřejmě budou v nadcházejících letech sužovat jaderná pnutí.

Občas se tvrdí, že Írán jadernou energii vzhledem k obrovským zásobám ropy a zemního plynu nepotřebuje. Íránská vláda je však pod ekonomickým a politickým tlakem, aby zajišťovala čím dál větší množství elektřiny pro svou rostoucí populaci a křehké hospodářství. Použití ropy nebo zemního plynu k domácí výrobě elektřiny ohrožuje exporty ropy a plynu, jež tvoří páteřní zdroj státních příjmů. Ba vzhledem k tomu, že domácí spotřeba ropy roste vyšším tempem než produkce, příjmy státu z vývozů ropy se krátí už teď.

Jaderná energie tudíž zastaví propad státních příjmů, neboť uvolní větší množství ropy a zemního plynu na vývoz. Dobývání íránských zásob zemního plynu by levnou jadernou energii nenahradilo, protože plyn je mnohem výnosnější, použije-li se jinak než k výrobě elektřiny.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/T9zQ8i2/cs;