Nekonečná íránská jaderná krize

Írán bude nadále obohacovat uran, ať už se americkým prezidentem stane republikán nebo demokrat. Spojené státy se zároveň budou stavět proti jakémukoli íránskému jadernému programu, i civilnímu, protože ten by přispěl ke stabilitě teheránského režimu. Vztahy mezi USA a Íránem tak zřejmě budou v nadcházejících letech sužovat jaderná pnutí.

Občas se tvrdí, že Írán jadernou energii vzhledem k obrovským zásobám ropy a zemního plynu nepotřebuje. Íránská vláda je však pod ekonomickým a politickým tlakem, aby zajišťovala čím dál větší množství elektřiny pro svou rostoucí populaci a křehké hospodářství. Použití ropy nebo zemního plynu k domácí výrobě elektřiny ohrožuje exporty ropy a plynu, jež tvoří páteřní zdroj státních příjmů. Ba vzhledem k tomu, že domácí spotřeba ropy roste vyšším tempem než produkce, příjmy státu z vývozů ropy se krátí už teď.

Jaderná energie tudíž zastaví propad státních příjmů, neboť uvolní větší množství ropy a zemního plynu na vývoz. Dobývání íránských zásob zemního plynu by levnou jadernou energii nenahradilo, protože plyn je mnohem výnosnější, použije-li se jinak než k výrobě elektřiny.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/T9zQ8i2cs