0

Konec Ukrajiny?

Nezávislost a demokracie Ukrajiny visí na vlásku. Prezident Leonid Kučma byl obviněn ze spoluviny na vraždě novináře Georgije Gonadzeho, jehož zohavené tělo bez hlavy bylo tento týden nalezeno po několika měsících od doby, kdy beze stopy zmizel. Zprávy o Kučmově účasti v celé řadě dalších zločinů, počínaje korupcemi a konče vraždami, vynesl na veřejnost bývalý člen jeho ochranky, když zveřejnil tajně pořízené nahrávky z prezidentské kanceláře. Pokud bude prokázáno, že jsou pravé, půjde o drtivé důkazy.

Prezident Kučma souhlasí s vyšetřováním. Dokonce navrhuje, aby se jej zúčastnili zahraniční experti. Je to chvályhodné gesto, uskutečnitelné jen však tehdy, ustoupí-li prezident do pozadí a umožní řádný průběh vyšetřování.

Přestože Kučma tvrdí, že vyšetřování podporuje, nenechá si nikdy ujít příležitost, aby ostře zkritizoval své odpůrce. V dopise Financial Times napsal, že „mí hlavní odpůrci jsou přesně ti, kdo se snažili překazit přerod Ukrajiny v tržní ekonomiku“ a pranýřoval své kritiky za to, že využívají Gonadzeho smrt jako „politickou zbraň s cílem destabilizovat Ukrajinu“. Kučma veřejně odsoudil davy protestujících proti jeho osobě jako „stádo pod všemožnými prapory“.

Pokud bude Kučma i nadále vzdorovat, pokud bude pronásledovat své politické protivníky a média a pokud bude brzdit vyšetřování, hrozí nebezpečí, že svět Ukrajinu přesune na vedlejší kolej – podobně jako sousední Bělorusko, kde represivní režim, který podporuje jen Rusko, systematicky umlčuje nezávislé hlasy a politickou opozici.