0

Konec řešení dvou států?

BERLÍN – Izrael od svého založení v roce 1948 vedl už sedm válek proti svým sousedům, včetně aktuální války v Gaze. Připočteme-li první a druhou intifádu Palestinců na okupovaných územích, celkový počet se vyhoupne na devět.

Z vojenského hlediska Izrael nakonec ve všech těchto válkách zvítězil – nebo je alespoň neprohrál. Jenže zároveň tyto války pro Izrael změnily ve strategickém smyslu jen máloco. Vždyť jádro konfliktu mezi Izraelem a Palestinci zůstává už 60 let téměř beze změn.

Plán OSN na rozdělení Palestiny z roku 1947, který rozděloval Britský mandát nad Palestinou mezi oba národy, nebyl a doposud není přijat. Jednou jej odmítá jedna strana, jindy druhá. Právě proto dodnes lidé na obou stranách umírají.

Jistěže, Izrael s Egyptem a Jordánskem uzavřel „studený mír“ a s několika dalšími arabskými zeměmi navázal diplomatické vztahy, ale na podstatě konfliktu se ve skutečnosti nic nezměnilo, navzdory mírovému procesu z Osla 90. let a dalším smlouvám a dohodám s Palestinci. Zásadní otázka pro obě strany zůstává nezodpovězená: kde končí Izrael a kde začíná Palestina?