Konec zvláštního vztahu?

TEL AVIV – Nedávná návštěva izraelského premiéra Benjamina Netanjahua ve Washingtonu zvýraznila zásadní neshody mezi současnou izraelskou vládou a administrativou prezidenta Baracka Obamy. Netanjahu nepolevuje ve zpochybňování Obamovy posedlosti dvojstátním řešením izraelsko-palestinského konfliktu a odmítá uznat spojitost, která podle Obamova přesvědčení existuje mezi izraelsko-palestinským mírem a jeho schopností potlačit íránské jaderné ambice.

Netanjahu není obzvlášť nadšený ani Obamovou zdráhavostí pevně stanovit nejzazší lhůtu pro rozhovory s Íránem. Izraelci jsou přesvědčeni, že se Írán žene tryskem do jaderného klubu a že vyhlídek na rozhovory s USA vychytrale využije k tomu, aby zabránil tvrdším sankcím či vojenskému úderu.

Krize a zásadní neshody nejsou ve vztazích mezi těmito dvěma nerovnými spojenci nic nového. Izraelce však bez ohledu na hloubku současných názorových odlišností nejsilněji znepokojuje stěžejní podezření, že Obama se chystá Ameriku od jedinečného vztahu s Židovským státem odklonit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/n8F3nXB/cs;