Konec bank?

BARCELONA – Jsou banky v důsledku současné finanční krize odsouzeny do záhuby? Sekuritizace hypoték se původně považovala za triumf, protože přesouvala riziko na finanční trhy, zatímco přijímání vkladů a udílení a sledování úvěrů – kompetence tradičních bank – se považovalo za těsné a staromódní. Moderní banky naproti tomu hledaly finance hlavně na mezibankovním trhu a svá úvěrová portfolia sekuritizovaly.

Teoreticky takové banky měly být imunní vůči nájezdům klientů, kteří v panice vybírají vklady, protože mezibankovní trh se považuje za mimořádně účinný a riziko se přesune na investory ochotné jej převzít. Vklady nahradí vzájemné fondy, které, jak víme, nájezdům nepodléhají, a riziko strukturovaných investičních nástrojů (SIV) pečlivě vyhodnotí ratingové agentury. Všechny tyto finanční konstrukce se vyhnou zastaralým požadavkům na kapitál, které působení bank zatěžují.

Přítomná krize tento optimistický scénář zahubila. Mezibankovní trh málem zkolaboval, protože banky si vzájemně nedůvěřují, podobně jako člověk obvykle nedůvěřuje tomu, kdo chce s vervou prodat ojeté auto.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/vw6ccDR/cs;