Prchavý odkaz roku 1968

„Dany, jsi teď nesmírně úspěšný. Nenech se ale zmanipulovat krajně levicovými silami, které by tě přivedly k ničení všeho, co by mohlo vzejít z toho, co tvoříš.“ Slova, jež 22. března 1968 pronesl Jean Baudrillard, tehdejší asistent na univerzitě v Nanterre, neztratila na správnosti.

Možná že zklamu své příznivce a ty, jež „Revoluce“ okouzlila, ale nejsem vůdcem revoluce, která prý v roce 1968 proběhla. Pusťte to z hlavy: rok ’68 je pryč, pohřbený pod hromadou dlažebních kostek, byť právě ty formovaly dějiny a vyvolaly v našich společnostech radikální změnu!

Zprvu to vypadá nepochopitelně. Jak jsem ale už tehdy dal najevo v rozhovoru s Jeanem-Paulem Sartrem v  Le Nouvel Observateur , byl jsem jen hlásnou troubou revolty. Rok ’68 symbolizoval konec revolučních mýtů, ku prospěchu osvobozeneckých hnutí sahajících od 70. let až do současnosti. Ostatně svět 60. let – první globální hnutí přenášené živě rozhlasem a televizí – charakterizovala směsice vzájemně provázaných revolt.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/10yy8lS/cs;