0

Možnosti slona

Nové Dillí – Měsíc poté, co stáli v zástupech, aby hlasovali v mamutích všeobecných volbách, se indičtí voliči 16. května dozvědí výsledky. Tyto volby, rozložené do pěti fází zahrnujících pět hlasovacích dnů během čtyř týdnů namísto jednoho „volebního dne“, určí, kdo bude vládnout největší demokracii světa. Jistá je jen jedna věc: žádná jednotlivá strana nezíská sama většinu. Indii čeká další koaliční vládnutí.

To nemusí být nic špatného. Obě poslední indické vlády vydržely celé funkční období a dohlížely na výrazný hospodářský růst, třebaže se skládaly z 23, respektive 20 stran. Koaliční politika zprostředkovává zastoupení myriádám zájmů tvořícím rozmanitou a spletitou společnost a zajišťuje, aby země jako celek akceptovala politiky, které se nakonec schválí.

Koaliční správa státu ale také může často znamenat vládu nejmenšího společného jmenovatele, neboť nechuť některého z významných členů vlády může určitou politiku zdržovat, nebo dokonce zhatit. V indickém parlamentním systému platí, že když koalice ztratí většinu, padá vláda, a udržet spojence pohromadě se občas může ukázat jako významnější priorita než snaha odvést kus práce.

Indické celonárodní volby jsou ve skutečnosti úhrnem třiceti různých státních voleb, jednotlivě ovlivňovaných místními ohledy, regionálními politickými proudy a odlišnými modely výkonu politických funkcí. Největší partaj, která z voleb vzejde, se brzy po 16. květnu bude snažit z různorodého souboru vítězů z různých států vytvořit koalici.