0

Ekonomie strategického zadržování

NOVÉ DILLÍ – Skupina G20 na svém nedávném summitu v Cannes uložila k ledu, ne-li pohřbila skomírající Rozvojové kolo mnohostranných obchodních jednání Světové obchodní organizace, započaté v Dauhá. Krizí vyčerpaná Evropa a Amerika narážejí doma na rostoucí vlnu ochranářství a snaží se najít způsoby jak otupit ostří netransparentní obchodní konkurenceschopnosti Číny.

Americký prezident Barack Obama obrátil pozornost od Atlantiku k Pacifiku a se zrakem opět upřeným na Čínu teď představil novou regionální obchodní iniciativu. Proč se USA zdráhaly pohnout vpřed s rozhovory z Dauhá, ale ochotně se zabývají regionální dohodou o volném obchodu?

Odpověď tkví ve skutečnosti, že Transpacifické partnerství (TPP), jejž vytvořili Obama a vlády osmi dalších pacifických ekonomik (Austrálie, Brunej, Chile, Malajsie, Nový Zéland, Peru, Singapur a Vietnam), se netýká jen obchodu.

Zatímco Obama se rozhodl držet se ekonomických faktorů, které vznik TPP motivovaly, americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v předvečer právě ukončeného shromáždění členů Ekonomické spolupráce Asie a Tichomoří na Havaji položila základy širšího strategického kontextu iniciativy. „Spojené státy budou i nadále argumentovat, že… [tento region] musí usilovat nejen o více růstu, ale o lepší růst,“ což „není pouze otázka ekonomie,“ řekla Clintonová. „Otevřenost, svoboda, transparentnost a poctivost mají svůj význam daleko za hranicemi obchodní sféry,“ pokračovala. „Právě tak jak je Spojené státy prosazují v ekonomických souvislostech, prosazujeme je také v souvislostech politických a společenských.“