0

Ekonomické důsledky amerických voleb

STANFORD – Listopadové volby do Kongresu byly ostrou důtkou obrovské expanzi vládních výdajů, schodků a dluhu ve Spojených státech. Prezident Barack Obama, jenž byl zvolen uprostřed finanční krize na podzim roku 2008, působil spolu s demokratickým vedením Kongresu překvapeně, když veřejnost ve velké většině odmítla jejich stimulační opatření, reformu zdravotnictví a energetickou politiku.

Obrovský nárůst výdajů a zadluženosti byl samozřejmě výsledkem recese a odkazu prezidenta George W. Bushe v oblasti obranných a dalších výdajů. Místo aby však voliči hledali bezpečí a záchranu před recesí v nové éře závislosti na vládě, většinu jich odradila zjevná neschopnost takové politiky vykonat něco podstatného pro zlepšení hospodářství.

Výsledky voleb by se tedy neměly chápat především jako projev podpory republikánům, nýbrž jako políček agendě demokratů, která je podle voličů odtržená od jejich obav, zájmů a hodnot.

Republikáni ovládli Sněmovnu reprezentantů, kde získali přes 60 křesel – nejvíce za posledních více než 70 let –, a získali také šest křesel v Senátu. Polepšili si ve všech koutech země, zejména však v průmyslovém srdci sahajícím od Pensylvánie po Wisconsin. Obsadili rovněž mnoho úřadů guvernéra a ovládli řadu státních zákonodárných sborů; obojí bude hrát klíčovou roli při novém rozvržení kongresových a legislativních volebních okrsků, které se uskuteční příští rok po letošním sčítání lidu.