11

Obranná dividenda

BRUSEL – Na svahu s výhledem na turecké město Gaziantep jsou na hlídce jednotky s raketami Patriot pod velením a řízením NATO. Jedná se o jednu z šesti baterií Patriot ze tří spojeneckých zemí – Německa, Nizozemska a Spojených států – zajišťujících ochranu milionů lidí podél jihovýchodní hranice Turecka se Sýrií. Nasazení sil dokládá přetrvávající věrnost NATO vůči svému stěžejnímu úkolu: zajišťovat bezpečí svých členů. Ukazuje rovněž, že když propukne krize, účinné odstrašování a obranu nemůže nic nahradit.

Prakticky každý den přináší nové důkazy, že krizový oblouk – od terorismu a šíření zbraní po kybernetické útoky a pirátství – se ze Středního východu a Sahelu rozšiřuje do střední Asie. Zatímco se členské země NATO soustředí na opravu svých financí, tato rizika se nevypaří. Je skutečností, že náš způsob života je podmíněn bezpečností a stabilitou, bez nichž investice chřadnou, zaměstnanost se hroutí a ekonomiky se smršťují.

V těžkých ekonomických časech současnosti si všichni dobře uvědomujeme, že bezpečnost něco stojí. Nesmíme ale zapomenout, že cena, kterou bychom platili za děravé bezpečí, je nepřijatelná. Obrana je ve spletitém a nepředvídatelném světě naším klíčovým pojištěním.

Konflikty si vybírají krutou daň na životech lidí a obnova míru a podpora rekonstrukce je mimořádně nákladná. Například celkové náklady balkánských válek 90. let se odhadují na 150 miliard dolarů. Dnes NATO pokračuje v zajišťování bezpečného a jistého prostředí pro všechny obyvatele Kosova a pomáhá celému regionu jít po stezce euroatlantické integrace.