Obranná dividenda

BRUSEL – Na svahu s výhledem na turecké město Gaziantep jsou na hlídce jednotky s raketami Patriot pod velením a řízením NATO. Jedná se o jednu z šesti baterií Patriot ze tří spojeneckých zemí – Německa, Nizozemska a Spojených států – zajišťujících ochranu milionů lidí podél jihovýchodní hranice Turecka se Sýrií. Nasazení sil dokládá přetrvávající věrnost NATO vůči svému stěžejnímu úkolu: zajišťovat bezpečí svých členů. Ukazuje rovněž, že když propukne krize, účinné odstrašování a obranu nemůže nic nahradit.

Prakticky každý den přináší nové důkazy, že krizový oblouk – od terorismu a šíření zbraní po kybernetické útoky a pirátství – se ze Středního východu a Sahelu rozšiřuje do střední Asie. Zatímco se členské země NATO soustředí na opravu svých financí, tato rizika se nevypaří. Je skutečností, že náš způsob života je podmíněn bezpečností a stabilitou, bez nichž investice chřadnou, zaměstnanost se hroutí a ekonomiky se smršťují.

V těžkých ekonomických časech současnosti si všichni dobře uvědomujeme, že bezpečnost něco stojí. Nesmíme ale zapomenout, že cena, kterou bychom platili za děravé bezpečí, je nepřijatelná. Obrana je ve spletitém a nepředvídatelném světě naším klíčovým pojištěním.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xju5t7l/cs;