ECB nabírá tempo

Zdravý hospodářský růst v USA až dosud poskytoval Evropské centrální bance nezbytné globální pozadí pro zvyšování úrokových sazeb z velice nízké úrovně pomalým a vytrvalým tempem, které omezovalo politické třenice mezi politickými vůdci eurozóny, ale současně plnilo svůj účel.

To se brzy změní. Poslední vnějškové důkazy z USA naznačují, že tamní ekonomika směřuje ostře dolů, což by se mělo projevit v následujících měsících. Pokud nyní Evropská centrální banka (ECB) nezvýší tempo růstu úrokových sazeb, cíl v podobě neutrality sazeb nemusí být politicky průchodný, což by ohrozilo dosažení jiných cílů banky spojených s cenovou stabilitou.

ECB by neměla jednat čileji kvůli zlepšeným vyhlídkám budoucího růstu, nýbrž právě z opačného důvodu: ze strachu, že se růst v Evropě zpomalí, což omezí možnost budoucího zvyšování sazeb. Ještě před náhlým poklesem americké ekonomiky ostatně dospíval stále větší počet členů Rady guvernérů ECB k závěru, že je zapotřebí zrychlit tempo zvyšování úrokových sazeb, má-li být dosaženo cíle v podobě měnové neutrality.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/AW7GiIu/cs;