c071600246f86fc408d11b0b_pa3780c.jpg Paul Lachine

Faktor strachu ECB

BRUSEL – Eurozónu začíná zachvacovat panika. Itálie a Španělsko uvízly ve víru událostí. Belgie sklouzává do nebezpečné zóny. A v době, kdy je dolů tažena i Francie, znamená rozšiřující se propast mezi výnosy z francouzských a německých dluhopisů tvrdou zatěžkávací zkoušku politického partnerství, které po šest desetiletí táhlo evropskou integraci.

Dokonce i silní plavci jako Finsko nebo Nizozemsko mají co dělat, aby je nestrhl spodní proud. Banky se usilovně snaží zůstat nad vodou – jejich kapitál nepředstavuje příliš účinnou záchrannou vestu, poněvadž prostředků ubývá – a v potížích jsou také firmy, které se spoléhají na úvěry. Všechny tyto příznaky ukazují na recesi v eurozóně.

Ponechají-li se současné obavy o solventnost suverénních států bez kontroly, stane se z nich sebenaplňující se proroctví: stejně jako může zkrachovat zdravá banka, stane-li se terčem útoku, ocitne se i nejdůvěryhodnější vláda v ohrožení, pokud trh odmítne refinancovat její dluh. Důsledky si lze jen stěží představit: lavina bankovních a státních bankrotů, zničující deprese, zhroucení eura (a možná i celé Evropské unie), globální nákaza a potenciálně tragický politický chaos. Proč tedy politici nedělají vše potřebné, aby odvrátili katastrofu?

To continue reading, register now.

As a registered user, you can enjoy more PS content every month – for free.

Register

or

Subscribe now for unlimited access to everything PS has to offer.

https://prosyn.org/7RpZ0Zics