0

Východoasijský trojúhelník

Úsilí, jež Severní Korea věnuje jaderným zbraním, opět ohrožuje stabilitu Asie. Nový japonský ministerský předseda Šinzó Abe v předvečer severokorejského jaderného testu spěšně uspořádal summit s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem, během něhož se oba muži shodli, že takový krok „nelze tolerovat“.

Schůzka je vítanou událostí. Abe ovšem do úřadu nastupuje s pověstí ještě silnějšího nacionalisty než jeho předchůdce Džuničiró Koizumi, jehož neústupnost ohledně návštěv kontroverzní svatyně Jasukuni (kde jsou pohřbeni váleční zločinci první třídy ze druhé světové války) přispívala k ochlazování vztahů s Čínou. K zachování stability je potřeba, aby se čínsko-japonské vztahy zlepšily.

Přestože severokorejské jaderné ambice jsou zneklidňující a destabilizační, klíčovou strategickou otázkou ve východní Asii je vzestup Číny. Její hospodářství už tři desetiletí roste o 8% a 10% ročně. Tempo zvyšování jejích výdajů na obranu je ještě rychlejší. Přesto čínští předáci hovoří o „mírovém vzestupu“ Číny a o „mírovém rozvoji“.

Někteří lidé jsou přesvědčeni, že Čína se nemůže pozvedat mírově a že bude usilovat o hegemonii ve východní Asii, což povede ke střetu se Spojenými státy a Japonskem. Jiní poukazují na to, že Čína od 90. let uskutečňuje politiky „dobrých sousedských vztahů“, urovnala hraniční spory, hraje významnější úlohu v mezinárodních institucích a uvědomila si výhody využívání měkké moci.