Východoasijský trojúhelník

Úsilí, jež Severní Korea věnuje jaderným zbraním, opět ohrožuje stabilitu Asie. Nový japonský ministerský předseda Šinzó Abe v předvečer severokorejského jaderného testu spěšně uspořádal summit s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem, během něhož se oba muži shodli, že takový krok „nelze tolerovat“.

Schůzka je vítanou událostí. Abe ovšem do úřadu nastupuje s pověstí ještě silnějšího nacionalisty než jeho předchůdce Džuničiró Koizumi, jehož neústupnost ohledně návštěv kontroverzní svatyně Jasukuni (kde jsou pohřbeni váleční zločinci první třídy ze druhé světové války) přispívala k ochlazování vztahů s Čínou. K zachování stability je potřeba, aby se čínsko-japonské vztahy zlepšily.

Přestože severokorejské jaderné ambice jsou zneklidňující a destabilizační, klíčovou strategickou otázkou ve východní Asii je vzestup Číny. Její hospodářství už tři desetiletí roste o 8% a 10% ročně. Tempo zvyšování jejích výdajů na obranu je ještě rychlejší. Přesto čínští předáci hovoří o „mírovém vzestupu“ Číny a o „mírovém rozvoji“.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/s9wy6zJ/cs;