0

Domácí války Husního Mubaraka

Rozhodnutí vlády egyptského prezidenta Husního Mubaraka postavit před soud dva význačné soudce za to, že informovali o falšování výsledků podzimních parlamentních voleb, otřáslo celou zemí. Na podporu soudců se sešly mohutné demonstrace – které zastihly Mubarakův režim naprosto nepřipraven.

Zdá se, že Mubarakova vláda nyní co nejrychleji couvá. Soudce Mahmúd Mekki byl zproštěn obvinění a soudce Hišám Bastawisy, jehož večer předtím stihl infarkt, obdržel pouhou důtku. Káhira přesto zůstává neklidná a vláda se obává dalšího výtrysku podpory demokracie, neboť soudci vyzvali k obnovení celostátních demonstrací.

Za egyptskými soudci stojí dlouhá tradice prozíravosti a slušnosti. Nyní však mají pocit, že je vláda zneužívá, když se snaží zlehčit manipulaci jedněch voleb za druhými tvrzením, že na hlasování dohlížejí soudci. Jejich boj vyburcoval jinak poklidnou egyptskou veřejnost částečně i proto, že s vyjádřením solidarity si pospíšilo téměř všech 9 000 soudců. Jejich reprezentativní orgán, Soudcovský klub, již dávno prosazuje nový zákon, jenž by obnovil nezávislost soudcovského stavu. Nyní soudci volají po své nezávislosti i sami.

Mubarakův režim se jí však urputně brání a uchyluje se k mimosoudním prostředkům, jako jsou mimořádné, národně-bezpečnostní a vojenské soudy, které nedodržují mezinárodní standardy. V rozporu se sliby složenými během své kandidatury na páté volební období ve funkci prezidenta Mubarak požádal o dvouleté prodloužení tzv. Krizového zákona (a jeho loutkový parlament je schválil), v jehož rámci vládne v Egyptě jeho prezidentský úřad.