0

Návrat dolarových válek

Tváří v tvář nejistým vyhlídkám na znovuzvolení a obavám z úbytku pracovních míst začal americký prezident George W. Bush obviňovat jiné země a vyslal svého ministra financí Johna Snowa, aby na ostatních zemích požadoval zvýšení směnných kurzů, které by zdražilo zahraniční zboží pro americké spotřebitele. Právě toho se týkala nedávná Snowova cesta do Číny, avšak jeho mise nebyla ničím novým. Dva ze Snowových předchůdců, John Connally a James Baker, totiž absolvovali podobnou výpravu za politicky žádoucími směnnými kurzy.

Snowův požadavek na Čínu byl dosti zvláštní: obvykle nechodíme do obchodů a nežádáme majitele, aby zvýšil ceny. Příchod silných nových měn však vždy vyprovokovává nové a nové pokusy o využití směnných kurzů k politickým cílům.

Dvacet let po druhé světové válce, stejně jako v období mezi válkami, existovaly pouze dvě významné mezinárodní měny: britská libra a americký dolar. Do konce šedesátých let však libra natolik oslabila, že o ni mezinárodní trhy ztratily zájem. Místo ní se objevily nové významné měny, neboť silné ekonomiky Japonska a (západního) Německa vytvářely velké obchodní přebytky.

Američtí výrobci a vláda si stěžovali, že američtí zaměstnanci ztrácejí pracovní místa, poněvadž japonský jen a německá marka jsou uměle drženy na nízké úrovni. Americká vláda pod prezidentem Richardem Nixonem naléhala na Němce a Japonce, aby své měny revalvovali. Německo tak učinilo, ale Japonsko nikoliv, což rozběsnilo amerického ministra financí Johna Connallyho, který dělal vše možné, aby Japonce zastrašil. Stěžoval si, že Japonsko má ,,kontrolovanou ekonomiku" a nehraje podle pravidel.