0

Dolar a drak

CAMBRIDGE – Američtí představitelé už několik let naléhají na Čínu, aby revalvovala svou měnu. Stěžují si, že podhodnocené žen-min-pi představuje neférovou konkurenci, ničí americká pracovní místa a přispívá k obchodnímu deficitu Spojených států. Jak by tedy činitelé USA měli reagovat?

Těsně před nedávnou schůzkou G20 v Torontu Čína ohlásila plán, který by umožňoval mírné zhodnocování žen-min-pi, ale některé americké kongresmany to nepřesvědčilo a nadále hrozí, že zvýší cla za čínské zboží.

Amerika nasává čínské dovozy, platí Číně v dolarech a ta si dolary ponechává. V devizových rezervách Čína shromáždila už 2,5 bilionu dolarů, velkou část v podobě cenných papírů vydaných ministerstvem financí USA. To podle některých pozorovatelů představuje zásadní posun globální rovnováhy moci, protože Čína může hrozbou odprodeje svých dolarů srazit USA na kolena.

Kdyby se však Čína pokusila srazit USA na kolena, mohla by zároveň sama sobě podrazit nohy. Nejenže by Čína propadem hodnoty dolaru snížila hodnotu svých rezerv, ale také by ohrozila setrvalou americkou ochotu dovážet levné čínské zboží, což by znamenalo propouštění a nestabilitu v Číně.