Dolar a drak

CAMBRIDGE – Američtí představitelé už několik let naléhají na Čínu, aby revalvovala svou měnu. Stěžují si, že podhodnocené žen-min-pi představuje neférovou konkurenci, ničí americká pracovní místa a přispívá k obchodnímu deficitu Spojených států. Jak by tedy činitelé USA měli reagovat?

Těsně před nedávnou schůzkou G20 v Torontu Čína ohlásila plán, který by umožňoval mírné zhodnocování žen-min-pi, ale některé americké kongresmany to nepřesvědčilo a nadále hrozí, že zvýší cla za čínské zboží.

Amerika nasává čínské dovozy, platí Číně v dolarech a ta si dolary ponechává. V devizových rezervách Čína shromáždila už 2,5 bilionu dolarů, velkou část v podobě cenných papírů vydaných ministerstvem financí USA. To podle některých pozorovatelů představuje zásadní posun globální rovnováhy moci, protože Čína může hrozbou odprodeje svých dolarů srazit USA na kolena.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/kktF2J7/cs;