0

Digitální válka proti chudobě

NEW YORK – Digitální propast se začíná uzavírat. Tok digitálních informací – přes mobilní telefony, textové zprávy a internet – v současnosti proniká k prostým lidem po celém světě, včetně nejchudších zemí, a přináší s sebou revoluci v ekonomice, politice i společnosti.

Krajní chudoba je bezmála synonymem krajní odloučenosti, zejména na venkově. Mobilní telefony a bezdrátový internet však odloučenost překonávají, a proto se projeví jako nejúčinnější technika ekonomického rozvoje naší doby.

Digitální propast nemizí díky vzedmutí občanské zodpovědnosti, ale hlavně skrze tržní síly. Technologie mobilních telefonů je tak výkonná a náklady na jednotku přenesených dat tak nízké, že se ukazuje, že přístup k mobilnímu telefonování lze prodávat chudým. V současnosti je na světě víc než 3,3 miliardy uživatelů, zhruba jeden na dva obyvatele planety.

Míra penetrace trhu navíc v chudých zemích strmě stoupá. V Indii je asi 300 milionů uživatelů, přičemž počet nových zákazníků roste měsíčně o ohromujících osm milionů či víc. V Brazílii je dnes víc než 130 milionů uživatelů a v Indonésii zhruba 120 milionů. V Africe, kde se nacházejí nejchudší země světa, trh prudce stoupá, s více než 280 miliony uživatelů.