Nepřekročitelná hranice amerických demokratů

BERKELEY – Už od díla Franka Ramseyho z roku 1928 ekonomové přijímají utilitární argument, že dobrou ekonomiku charakterizuje to, že návratnost investic není mnohonásobkem – ani ne trojnásobkem – míry hospodářského růstu na hlavu. Ekonomika, v níž jsou zisky z investic ve vztahu k tempu růstu vysoké, se vyznačuje nedostatečností úspor a investic.

Tato myšlenka dala vzniknout také velice silné domněnce, že když ekonomika jako celek nedostatečně spoří a investuje, vláda by k nápravě problému měla přispět tím, že bude hospodařit s přebytky, aby jej nezhoršovala deficitním hospodařením, které vysušuje fond soukromých úspor, jimiž lze financovat investice. Právě proto má většina ekonomů ke schodkům jestřábí postoj.

Samozřejmě že během depresí musí vlády hospodařit s deficitem, aby stimulovaly poptávku a brzdily rostoucí nezaměstnanost. Navíc spoustu krizových státních útrat za běžné položky je skutečně nejlepší považovat za národní úspory a investice. Franklin Delano Roosevelt nemohl udělat lepší investici ve prospěch budoucnosti Ameriky a světa než vést totální válku proti Adolfu Hitlerovi. Podobně si prezidenti George H.W. Bush a Bill Clinton měli v 90. letech minulého století uvědomit, že vynikající investicí do budoucnosti světa by bylo cosi jako Marshallův plán pro východní Evropu, který by tu pomohl s přechodem od komunismu.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/wxcJESL/cs;