Nemoc demokratů

BUKUREŠŤ – „Paříž stojí za mši“, zavtipkoval král Jindřich Navarrský, než nastoupil na trůn katolické Francie. Stojí členství v Evropské unii za život rumunských demokratických stran, či dokonce za celou rodící se rumunskou demokracii? Tuto otázku si položí nemálo rumunských reformátorů a demokratů, když se příští týden vydají ke všeobecným a prezidentským volbám.

Baronka Emma Nicholsonová, zvláštní vyslankyně Evropského parlamentu v Rumunsku, upozornila, že pokud příští rumunská vláda neuspíší tempo reforem – a především privatizaci velkých státních podniků – naděje Rumunska na vstup do EU budou zmařeny. Avšak naše vládnoucí středo-pravicová vláda je obrovsky nepopulární právě proto, že se pokusila vyhovět požadavkům EU. Díky tomu se do prezidentského úřadu mohl vrátit Ion Iliescu, aparátčík Ceauseskova režimu, který Rumunsku vládl v prvních, promarněných letech postkomunistické transformace. Ilieskovo první prezidentské období můžeme nazvat léty nájezdů žravých kobylek: reformy pokulhávaly za většinou států střední Evropy, korupce vzkvétala, nacionalisté štěkali jako diví psi a vláda na ty, co protestovali, povolávala své loajální rváče z šachet. Před čtyřmi lety Ilieska a jeho stranu překvapivě porazila a s obrovskými očekáváními se ujala moci středo-pravicová koalice s novým „demokratickým“ prezidentem Emilem Constantineskem.

Konstantineskova vláda přislíbila, že přemostí propast mezi Rumunskem a ostatními bývalými komunistickými zeměmi, které se ucházejí o členství v EU. Slíbila, že zbaví zemi korupce a že pročistí naše banky. Uvěřila, že Jacques Chirac dostojí svým slibům o podpoře, a slíbila lidem členství v NATO. Zavázala se, že v roce 2000 se lidé budou mít lépe. Nic z toho se nestalo a Rumunové se cítí zrazeni. Jsou opět připraveni naslouchat vábivému zpěvu Ilieskovu, že budoucnost lze nalézt jen v návratu do minulosti. Mají pravdu? Byla Constantineskova vláda naprostým krachem?

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/zbLc8Au/cs;
 1. Patrick Kovarik/Getty Images

  The Summit of Climate Hopes

  Presidents, prime ministers, and policymakers gather in Paris today for the One Planet Summit. But with no senior US representative attending, is the 2015 Paris climate agreement still viable?

 2. Trump greets his supporters The Washington Post/Getty Images

  Populist Plutocracy and the Future of America

  • In the first year of his presidency, Donald Trump has consistently sold out the blue-collar, socially conservative whites who brought him to power, while pursuing policies to enrich his fellow plutocrats. 

  • Sooner or later, Trump's core supporters will wake up to this fact, so it is worth asking how far he might go to keep them on his side.
 3. Agents are bidding on at the auction of Leonardo da Vinci's 'Salvator Mundi' Eduardo Munoz Alvarez/Getty Images

  The Man Who Didn’t Save the World

  A Saudi prince has been revealed to be the buyer of Leonardo da Vinci's "Salvator Mundi," for which he spent $450.3 million. Had he given the money to the poor, as the subject of the painting instructed another rich man, he could have restored eyesight to nine million people, or enabled 13 million families to grow 50% more food.

 4. An inside view of the 'AknRobotics' Anadolu Agency/Getty Images

  Two Myths About Automation

  While many people believe that technological progress and job destruction are accelerating dramatically, there is no evidence of either trend. In reality, total factor productivity, the best summary measure of the pace of technical change, has been stagnating since 2005 in the US and across the advanced-country world.

 5. A student shows a combo pictures of three dictators, Austrian born Hitler, Castro and Stalin with Viktor Orban Attila Kisbenedek/Getty Images

  The Hungarian Government’s Failed Campaign of Lies

  The Hungarian government has released the results of its "national consultation" on what it calls the "Soros Plan" to flood the country with Muslim migrants and refugees. But no such plan exists, only a taxpayer-funded propaganda campaign to help a corrupt administration deflect attention from its failure to fulfill Hungarians’ aspirations.

 6. Project Syndicate

  DEBATE: Should the Eurozone Impose Fiscal Union?

  French President Emmanuel Macron wants European leaders to appoint a eurozone finance minister as a way to ensure the single currency's long-term viability. But would it work, and, more fundamentally, is it necessary?

 7. The Year Ahead 2018

  The world’s leading thinkers and policymakers examine what’s come apart in the past year, and anticipate what will define the year ahead.

  Order now