Paradox demokracie

PAŘÍŽ – Ukradené volby v Íránu, sporné volby v Afghánistánu a karikatura voleb v Gabonu: nedávná hlasování v těchto i mnoha dalších zemích neukazují ani tak na globální vzestup demokracie jako spíše na absenci vlády zákona.

Volby vedoucí k nesvobodným výsledkům a dokonce i k despotismu samozřejmě nejsou novým fenoménem. Ostatně i v Německu se Hitler dostal v roce 1933 k moci prostřednictvím svobodných, spravedlivých a konkurenčních voleb. Problematické volby navíc představují specifickou výzvu pro Západ, jenž je nositelem univerzálního demokratického poselství, ale současně i původcem imperialistické minulosti podrývající přesvědčivost a užitečnost tohoto poselství.

Původem indický komentátor Fareed Zakaria popsal ve slavném eseji nástrahy toho, co označil za „neliberální demokracii“. Podle Zakarii musí Amerika podporovat umírněné vůdce typu pákistánského generála Parvíze Mušarafa, přestože se tento muž nedostal k moci prostřednictvím voleb. Naproti tomu by se prý USA měly stavět proti populistickému prezidentovi Venezuely Hugo Chávezovi, který byl legitimně zvolen.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/adY6qA1/cs;