Skon rozvojového kola

Naděje na rozvojové kolo ve světovém obchodě – které by otevřelo možnosti růstu a snížení chudoby pro rozvojové země – jsou dnes, zdá se, zmařené. Do všech stran lze sice ronit krokodýlí slzy, míra zklamání ale musí být nutně uměřená: Pascal Lamy, šéf Světové obchodní organizace, už dlouho pracoval na snižování očekávání, a to natolik, až bylo zřejmé, že ať už z jednání vzejde cokoli, i přinejlepším to chudým zemím zajistí jen omezené přínosy.

Nezdar překvapuje jen stěží: Spojené státy i Evropská unie už dlouho nedodržují sliby, které v roce 2001 daly v Dauhá, aby napravily nevyváženosti předchozího kola obchodních rozhovorů – kola tak nespravedlivého, že si v něm nejchudší země světa vlastně pohoršily. Opět zvítězila nedostatečnost americké věrnosti multilateralismu, zatvrzelost a ochota stavět svůj politický prospěch nad principy – ba i nad vlastní národní zájmy. S listopadovými volbami na obzoru prezident George W. Bush nemohl „obětovat“ 25 tisíc majetných pěstitelů bavlny ani 10 tisíc vzkvétajících pěstitelů rýže a jejich příspěvky na kampaň. Jen málokdy muselo tolik lidí v takovém rozsahu ustoupit kvůli ochraně zájmů tak malé skupiny.

Rozhovory zabředly nad zemědělstvím, kde dotace a obchodní omezení stále zůstávají mnohem vyšší než ve výrobě. Vzhledem k tomu, že v rozvojových zemích závisí asi 70% lidí přímo či nepřímo na zemědělství, tratí za současného režimu právě ony. Avšak zahleděnost na zemědělství odvedla pozornost od mnohem širší agendy, již bylo možné prosazovat způsoby, z nichž by měl prospěch jak Sever, tak Jih.

We hope you're enjoying Project Syndicate.

To continue reading, subscribe now.

Subscribe

or

Register for FREE to access two premium articles per month.

Register

https://prosyn.org/yanSWlqcs