Dluh bez utonutí

LONDÝN – Ekonomové už od 70. let varují, že měnovou unii nelze udržet bez unie fiskální. Vedoucí představitelé eurozóny se však jejich radou neřídili – a následky vycházejí stále více najevo. Evropa dnes stojí před obtížnou volbou: buď tuto zásadní konstrukční vadu napravit a posunout se směrem k fiskální unii, anebo společnou měnu opustit.

Volba druhé možnosti by měla zničující důsledky. Zatímco v 90. letech se dalo debatovat o tom, zda je vytvoření měnové unie žádoucí, dnes by demontáž eurozóny vyvolala po celé Evropě hluboké hospodářské, sociální a politické otřesy. Aby se čelní evropští představitelé takovému výsledku vyhnuli, musí začít vymýšlet a zavádět strategie zaměřené na přiblížení eurozóny k fiskální unii.

Fiskální unie podobná té, jaká dnes existuje ve Spojených státech, je samozřejmě vzdálenou vyhlídkou, jejíž dosažení by šéfové eurozóny neměli v brzké době – ba ani za svého života – očekávat. To ovšem neznamená, že samotné vytvoření fiskální unie je chimérou. I malé krůčky správným směrem dnes mohou situaci výrazně změnit.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/xXSJTYH/cs;