Tim Brinton

Smrtelná dluhová past

NEW YORK – Řecká finanční sága je špičkou ledovce problémů spojených s trvalou udržitelností veřejného dluhu v mnoha rozvinutých ekonomikách, nejen v takzvaných PIIGS (Portugalsko, Itálie, Irsko, Řecko a Španělsko). OECD dnes odhaduje, že poměr veřejného dluhu k HDP se v rozvinutých ekonomikách zvýší na průměrnou úroveň kolem 100% HDP. Mezinárodní měnový fond nedávno zveřejnil podobné odhady.

V pěti zemích PIIGS nejsou problémem pouze nadměrné veřejné schodky a dluhové poměry (v různém stupni a měřítku). Mají tam i problémy s vnějšími deficity, ztrátou konkurenceschopnosti a chudokrevným růstem.

Jsou to ekonomiky, které už před deseti lety ztrácely podíl na trhu ve prospěch Číny a Asie kvůli svému exportu s vysokým podílem práce a nízkou přidanou hodnotou. Po deseti letech, kdy mzdy rostly rychleji než produktivita, došlo k prudkému zvýšení jednotkových nákladů práce (a reálného směnného kurzu založeného na těchto nákladech). Výsledná ztráta konkurenceschopnosti se projevila v podobě vysokých a stále rostoucích schodků na běžném účtu a zpomaleného růstu. Posledním hřebíčkem do rakve bylo zhodnocování eura v letech 2002 až 2008.

To continue reading, please log in or enter your email address.

Registration is quick and easy and requires only your email address. If you already have an account with us, please log in. Or subscribe now for unlimited access.

required

Log in

http://prosyn.org/CSOswIZ/cs;