Smrt polského Sókrata

NEW YORK – Minulý pátek zemřel jeden z nejvýznamnějších mužů, o kterém jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Jsme tak ponořeni do víru událostí, že si nikdo nevzpomene ani na zítřek, a ještě menší pozornost obvykle věnujeme lidem, kteří se zabývají otázkami věčnosti – filozofům, moralistům a mudrcům snažícím se obrátit naši mysl k vyšším věcem. Přesto dlouhodobě nejvíce záleží právě na nich a jejich důležitost přetrvává i ve chvílích, kdy se jiné zájmy ukazují jako pomíjivé. Takoví muži a ženy mění svět kolem sebe, přestože si toho ostatní všimnou až mnohem později.

Leszek Kołakowski k podobným lidem patřil. Byl to světově uznávaný filozof, profesor na slavných univerzitách – Oxford, Yale, Chicago – a také člověk, kterého uznávali a obdivovali kolegové z celého světa. Psal o Spinozovi, o teologických sporech v Holandsku 17. století i o dalších těžko srozumitelných tématech.

Kołakowski však nebyl „technickým“ filozofem, jenž píše pro akademické specialisty. Byl filozofem ve stejném smyslu jako Sókrates: myslitelem, jenž zpochybňuje to, co ostatní pokládají za samozřejmost, a zkoumá lidské city a skutky, aby nám pomohl pochopit, jak můžeme zdokonalit sami sebe a vést morálně kvalitnější, ale současně i plnější život.

https://prosyn.org/m0WesO7cs