0

Drahý vůdce umetá cestičku Mladému generálovi

SOUL – Byla doba, nedlouho po skončení studené války, kdy téměř všichni předpokládali, že Severní Korea se brzy zhroutí. Náhlá smrt Kim Ir-sena, zakladatele krutovládného a ekonomicky katastrofálního severokorejského experimentu, toto přesvědčení v roce 1994 utvrdila. To bylo tehdy.

Dnes nikdo nemůže věrohodně říct, že severokorejský dynastický režim, v současnosti vedený „Drahým vůdcem“, synem zesnulého „Velkého vůdce“ Kim Ir-sena, s jistotou padne. Od trvání na tom, že konec dynastie Kimů se blíží, se konsenzus posouvá k očekávání pokračující existence jejich režimu.

Když jeho otec v exkluzivním letovisku v odlehlých horách podlehl mozkové příhodě, Kim Čong-il okamžitě konsolidoval politickou moc tím, že ji soustředil do rukou velmi úzkého okruhu svých zarytě věrných stoupenců – a uvěznil, mučil a vraždil všechny, koho pokládal za politické protivníky.

Nicméně pevný stisk otěží moci v rukou Drahého vůdce, navzdory jeho dlouhému pobytu v úřadu, občas ohrožovaly skupinky disidentů. A teď když jej chatrné zdraví nutí chystat se k předání moci svému třetímu a nejmladšímu synovi, Kim Čong-unovi (přezdívanému „Mladý generál“), je opozice vidět ještě víc.